بنر فلش مموری نوشته3

تفاوت USB 3.0 و USB 2.0 

استاندارد جهانی سریال باس (USB) که در دهه 1990 برای تعریف پروتکل های ارتباطی ، از جمله کابل و کانکتور ، بین رایانه ها و دستگاه های الکترونیکی مانند چاپگر و اسکنر ایجاد شد. با افزایش تعداد دستگاه ها از نظر کمیت و نوع، پورت USB به عنوان درگاه اتصال اصلی تصویب شد.

دستگاه هایی مانند تلفن های هوشمند ، PDA ها ، تبلت ها ، تلفن های هوشمند و کنسول های بازی ویدیویی می توانند به کامپیوترهایی با پورت USB متصل شوند که امکان شارژ مجدد و برقراری ارتباط را فراهم می کند. در نتیجه می توانند جایگزین نیاز آداپتورها و شارژرهای برق شوند.

USB 3.0 تقریباً هشت سال پس از انتشار USB 2.0 در نوامبر 2008 منتشر شد. USB 3.1 که پیش بینی شده بود که استفاده گسترده‌ای از آن‌ها صورت بگیرد در سال 2015 منتشر شد.

USB 3.1 چیست؟

USB 3.1 جدیدترین استاندارد USB است. این استاندارد سه بهبود عمده را نسبت به اتصال ارائه می دهد: یک کانکتور Type c “همیشه مناسب” که بدون توجه به جهت گیری، سرعت انتقال داده های بالاتر تا 10 Gbps (گیگابیت بر ثانیه) و ظرفیت لازم برای هر نوع دستگاه افزایش می یابد.

کانکتور C-type برای دستگاه های مدرن و باریک مانند مک بوک ها، نوت بوک ها ، تبلت ها و تلفن های هوشمند نوع به اندازه کافی کوچک است. اما هنوزهم برای چرخه 10،000 استفاده، به اندازه کافی نیرومند است . سرعت انتقال داده بیشتر با برنامه های جاری و نیازهای کاربر به خصوص برای فایل های ویدیویی و تصویری را همگام سازی می کند و گزینه اتصال و نیرو دادن به هر نوع وسیله ، با 100 وات قدرت شارژ که می تواند بین دو دستگاه تقسیم شود، باعث کاهش بسیار زیاد شارژر و کابل کلاف و ساده سازی اتصال بین دستگاه های شخصی می شود. با این حال، سازگاری با دستگاه های قبل محدود خواهد بود.

یک حافظه فلش USB 3.0

تفاوت USB 2.0 و USB 3.0

USB 3.0 سرعت بیشتر و مدیریت انرژی کارامدتری را نسبت به USB 2.0 فراهم می کند. USB 3.0 قابلیت سازگاری با دستگاه های USB 2.0 را دارد. با این حال ، در هنگام سازگاری سرعت انتقال داده ها به سطح USB 2.0 محدود می شود.

نکات برجسته و مزایای USB 3.0 نسبت به USB 2.0

سرعت انتقال: USB 2.0 سرعت انتقال 480 Mbps و USB 3.0 سرعت انتقال 4.8 Gbps (ده برابر سریعتر) را ارائه می دهد.

افزودن یک باس فیزیکی دیگر: افزایش تعداد سیم ها از 4 به 8 ( برابر شده) ، سیم های اضافی نیاز به فضای بیشتری در کابل ها و کانکتورها احتیاج داشتند، بنابراین انواع جدیدی از اتصالات طراحی شده اند.

منبع تغذیه برق: USB 2.0 حداکثر 500 میلی آمپر را در اختیار شما قرار می دهد در حالیکه USB 3.0 تا 900 میلی آمپر را فراهم می کند. دستگاه های USB 3.0 در صورت لزوم قدرت بیشتری را تأمین می کنند و در زمان اتصال اما بیکار بودن دستگاه، در مصرف برق نیز صرفه جویی می کنند.

 پهنای باند بیشتر: به جای ارتباطات یک طرفه ، USB 3.0 از دو مسیر داده یک طرفه استفاده می کند، یکی برای دریافت و دیگری برای انتقال داده. در حالی که USB 2.0 فقط می تواند یک جهت داده را در هر زمان کنترل کند.

بهبود کاربرد باس: یک ویژگی جدید (با استفاده از بسته های NRDY و ERDY) اضافه شده است تا یک دستگاه به طور غیر همزمان به میزبان از آمادگی خود اطلاع دهد.

هنگامی که داده ها از طریق کابل ها و اتصال دهنده های USB 3.0 ، منتقل می شوند ، این تراکنش توسط میزبان آغاز می شود و درخواست پاسخ از دستگاه را می دهد. دستگاه یا درخواست را می پذیرد یا آن را رد می کند. در صورت پذیرش، دستگاه داده ها را ارسال می کند یا داده ها را از میزبان می پذیرد. اگر کمبود فضای بافر یا داده وجود داشته باشد، با سیگنال Not Ready (NRDY) پاسخ می دهد تا به میزبان بگوید که قادر به پردازش این درخواست نیست. هنگامی که دستگاه آماده شد، Endpoint Ready (ERDY) را به میزبان ارسال می کند که سپس تراکنش را مجدداً زمانبندی می کند.

تفاوت های فیزیکی

کانکتورهای USB 3.0 با کانکتورهای USB 2.0 متفاوت هستند. کانکتورهای 3 معمولاً در داخل آنها به رنگ آبی رنگ هستند تا بتوانند آنها را از کانکتورهای 2 متمایز کنند.

انواع مختلف اتصال دهنده USB (از چپ به راست): میکرو یو اس بی Type AB ، میکرو یو اس بی Type B ، USB 2.0 Type A ، USB 2.0 Type B ، USB 3.0 Type A ، USB 3.0 Type B ، USB 3.0 Type Micro B ، کانکتور مینی یو اس بی Type A

سازگاری با دستگاه های قبلی

USB 3.0 با USB 2.0 سازگار است. با این حال، USB 3.0 در همان سطح به عنوان یک محصول USB 2.0 عمل خواهد کرد، بنابراین مزایای سرعت و قدرت را به طور کامل محقق نخواهد کرد.

درگاه USB 3.0 در صورتی که از نظر فیزیکی با USB 2.0 مطابقت داشته باشند، سازگار هستند. دو شاخه ها و گیرنده های  Type A USB 3.0  کاملاً با دستگاه های قبل سازگار هستند و فیزیک Type B USB 3.0  درگاه قبلی USB 2.0 را می پذیرند. با این وجود، شاخه های Type B USB 3.0  در گیرنده های USB 2.0 و کابل های قبلی کاملا قرار نمی گیرند.

این به این معنی است که کابل های USB 3.0 را نمی توان با لوازم جانبی USB 2.0 و USB1.1 استفاده کرد ، اگرچه کابل های USB 2.0 می توانند با سرعت USB 2.0 در دستگاه های USB 3.0 قابل استفاده باشند.

قیمت

برای یک محصول مشابه، نسخه USB 3.0 بطور کلی  گراتنر از نسخه USB 2.0 است.

جدول مقایسه

 

USB 2.0

USB 3.0

زمان انتشار

آوریل 2000

نوامبر 2008

سرعت

سرعت 480 Mbps (مگابایت بر ثانیه)

10 برابر سریعتر از USB 2.0 ،  4.8 Gbps (گیگ بر ثانیه)

روش سیگنال دهی

مکانیسم رای گیری یعنی می تواند داده را ارسال یا دریافت کند (کمتر از دو برابر)

مکانیسم ناهمگام یعنی ارسال و دریافت همزمان داده ها (کاملا دو برابر)

قیمت

برای یک محصول مشابه، نسخه USB 2.0 بطور کلی ارزانتر از نسخه USB 3.0 است

برای یک محصول مشابه، نسخه USB 3.0 بطور کلی  گراتنر از نسخه USB 2.0 است

حداکثر طول کابلی

5 متر

3 متر

برق مصرفی

حدود 500 میلی آمپر

حدود 900 میلی آمپر، کارایی بهتری با انرژی کمتر برای حالت های بیکار باشد، می تواند به دستگاه های بیشتری از طریق یک هاب، برق دهد

تعداد سیم های داخل کابل

4

9

کانکتور استاندارد A

رنگ خاکستری

رنگ آبی

کانکتور استاندارد B

اندازه کوچک

فضای اضافی برای سیم های بیشتر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *